Jak w lecie przestrzegać reżimu nawadniania
Podczas ciepłych miesiącach trzeba szczególnie pamiętać o uzupełnianiu płynów. Przeczytaj ile płynów należy wypić przez dzień i jak zachęcić ludzi do picia.
Wymagana ilość spożytych płynów zależy od wielu czynników, do których należy między innymi: stan zdrowia, codzienne czynności, które wykonujemy (w wypadku uprawiania sporu należy pić więcej) oraz pogoda i środowisko. Jeżeli jest gorąco, polecamy sączyć napoje, a nie wlewać w siebie litry, ale pić bardzo często. Szczególnie dla dzieci, które mają w lecie tak dużo zajęć, że dbanie o picie jest na ostatnim miejscu, nie jest łatwo przypilnować spożycie płynów. Kiedy wybierasz się gdziekolwiek z domu, należy nosić małą butelkę, najlepiej ze zwykłą wodą. Jeśli będziesz miał wyższe temperatury latem, to nic złego, ponieważ napoje lodowe są bardzo niewygodne i powodują szok termiczny ciała. Pamiętaj, że dobrym źródłem płynów są również owoce i warzywa (ogórki, pomidory, cytrusy, winogrona, truskawki …) i zupy. Odpowiednie są: herbata, woda butelkowana lub źródlana, woda mineralna ostrożnie, niektóre zawierają nadmierne ilości minerałów.
Wcześniej wskazane wartości spożycia napój nie są znów tak restrykcyjne. Obecny trend na monitorowanie i słuchanie własnego ciała jest lepszy. Zalecana wartość to około 2 litry. Należy pić, kiedy czujesz pragnienie, należy kontrolować oddawanie moczu. Jeśli stanie się ciemno żółty, konieczne jest zwiększenie liści płynów do picia. Objawem niewystarczającej ilości wypitego płynu jest ból głowy lub zawroty głowy. Zabawną opcją jest podawanie płynów dzieciom w plastikowym pojemniku, być może w kształcie pingwina, którego można postawić na ogród, a dzieci będą zachwycone. W pojemniku może być nie tylko woda. Mogą być nawet herbata lub sok.
Jeśli ktoś ma problem z przypomnieniem sobie o regularnym piciu, jednym z rozwiązań jest zastosowanie takich naczyń, z których można wygodnie pić i czerpać z tego przyjemność.