NATYCHMIAST WYSYŁAMY! dostarczenie w ciągu 3 dni
Jesienne spożycie witamin
Jesień, to czas związany z zawirowaniami atmosferycznymi, które pogarszają odporność i dlatego szczególnie w tym czasie bardzo ważna jest suplementacja diety.
Przez długi czas sądzono, że spożywanie odpowiedniej ilości witamin zapobiega przeziębieniom. Ostatnie badania wykazały, że to mit i że witaminy jedynie wpływają na skrócenie czasu rekonwalescencji. Dlatego nie powinno zabraknąć w diecie wielu witamin. Standardowa dawka na dobę wynosi około 100 mg. Jeśli potrzebne jest wzmocnienie w obliczu nadchodzącej choroby, to korzystna dawka wynosi około 500–1000 mg. Należy pamiętać, żeby nie przekraczać tej dawki, bo większe ilości witamin są wydalana z moczem. Ważne jest żeby pozyskiwać witaminy z naturalnych źródeł. W przypadku witaminy C dobrym jej źródłem jest dzika róża. Owoce dzikiej różny można zostawić na noc w garnku wody a następnie rano ją lekko podgrzać i dolać wystudzoną herbatę. Należy pamiętać, że gotując niszczymy witaminę C.
Kolejnymi ważnymi roślinami, które są niezwykle bogate w witaminę C są brokuły, czerwona papryka, kapusta. Warto również pamiętać o rokitniku i pokrzywie. Jednak w walce z chorobą niezbędne jest dodatkowe wsparcie, które mogą zapewnić witaminy A, B6 i E. Oczywiście nie powinno zabraknąć cynku, kwasu foliowego i żelaza. A co za tym idzie w diecie nie powinno zabraknąć marchwi, buraków, warzyw liściastych (np. nać pietruszki). Istotne jest również pojawienie się w diecie podrobów, ryb i orzechów.
Aby w diecie pojawiło się więcej witamin należy do swojego jadłospisu wprowadzić większą ilość surowej, nieprzetworzonej żywności, czyli różnych sałatek i koktajli. Do przygotowania takich roślinnych koktajlów, które są bombami witaminowymi potrzebny jest blender. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Najwygodniej jest zmiksować produkty i od razu spożyć. Aby zminimalizować ryzyko zachorowania należy upewnić się, że obok zdrowej diety nie brakuje również ruchu fizycznego. Sport jest bardzo ważny w tym przypadku. Istotne jest też ograniczenie stresów. Jeśli pamięć o powyższych czynnikach, które mogą zminimalizować ryzyko zachorowania będą żywe w teorii i praktyce, to prawdopodobieństwo niedomagania będzie mniejsze.